Не сте логнат.

#1 17/01/2009 12:12:15

Vilioneto
потребител
Регистриран: 17/01/2009
Мнения: 12

Български майки в Люксембург

Здравейте, казвам се Вили и живея със семейстото си тук от септември 2006 г. По професия съм предучилищен педагог и в момента работя в яслата към Парламента. Имам две деца, едното от които е в тинейджърска възраст, а другото е на 4 годинки. Понякога надничам във форума на българските майки bg-mamma и често изпитвам съжаление, че тук няма подобна атмосфера на задружност между нас. Ако сметнете за интересно и полезно да създадем подфорум, посветен на нашите деца и на нас самите като майки, ще се радвам да участвам. Бихме могли да разменяме опит, да споделяме, да се забавляваме, и най- вече да си помагаме. От личен опит знам, че липсата на по- голямо семейство тук, е проблем за мнозина от нас. Повечето майки са без работа, стоят вкъщи и са с много малко социални контакти. Това важи и за някои от татковците. Тъй че.... да се възползваме от това, че сме в сходна ситуация и да се опитаме да направим ежедневието си -нашето и на нашите деца, по -забавно и уютно.
Ще се радвам, ако идеята ми допадне на някого smile

Изключен

#2 20/01/2009 15:33:22

viaavi
потребител
Регистриран: 20/01/2009
Мнения: 14

Отговор: Български майки в Люксембург

Здравейте и от мен! Vilioneto, благодаря за инициативата, аз самата също надничам във форума на bg-mamma и все се изкушавах да открия тема там на родителите в Люксембург, но все нещо ме възпираше. Моето момченце е на 1г. 4 м., живеем тук от 1 година. За мен ще е много полезно да чуя как възпитавате децата си тук, как се забавлявате и въобще как протича животът ви тук. Ще се радвам, ако се намерят и други ентусиасти.

Изключен

#3 20/01/2009 16:42:27

Vilioneto
потребител
Регистриран: 17/01/2009
Мнения: 12

Отговор: Български майки в Люксембург

Здравей viaavi, радвам се, че най- после някой прописа тук smile
Вероятно липсата на анонимност ще възпре някои хора да се включат... но да се надяваме, че с времето тези страхове ще отпаднат. Моята малка дъщеря посещава забавачката (CP1) към Институциите, а преди това беше в продължение на една година в яслата (CP2). Езиковата среда, в която расте в френска, но у дома се говори, разбира се, само български език. Не мисля, че на нея самата й липсват контакти. На мен обаче ми липсват приятелства с български майки. Излизаме с една мама често в неделите, кога - с децата, кога- без тях, пием кафе в центъра и си говорим. През зимните месеци няма особено много места, където можем да излизаме с децата. Единственото, което ми хрумва на мен е въртележката в Auchan... Аз съм от работещите родители и вечер съм страшно уморена, а уикендите чистя и оправям къщата (за жалост) Но знам, че ми липсва задружността в отглеждането на децата, която я има сред майките в България. Ще се радвам поне тук да си говорим. А защо не, един ден, да си направим детски клуб, от вида на тези, които има в Бг. С място за децата и майките.
Вие с какви езици сте? Мислите ли малкият да тръгне на ясла? Ти сама ли го гледаш у дома?

Vilioneto (20/01/2009 16:43:16)

Изключен

#4 22/01/2009 17:54:10

Vilioneto
потребител
Регистриран: 17/01/2009
Мнения: 12

Отговор: Български майки в Люксембург

Тони, благодаря, че качи темата по напред.... Не вярвам това да е била причината досега никой да не пише, но... все още се надявам, че притесненията, недоверието и скептицизмът, все някога (дано е скоро), ще се разсеят smile

Изключен

#5 09/02/2009 15:14:15

Albena
потребител
Регистриран: 15/04/2008
Мнения: 1

Отговор: Български майки в Люксембург

Sdraveite momi4eta!

Privetstvam ideata.

Tova, 4e ne sa pisali mnogo maiki e mo6e bi sa6toto sme mnogo saeti.

As ste bada v Lux. ot april natatak i mo6em da se sre6nem.

Da6terja ni e na 3 god.

Posdrav i hubava sedmiza!

Изключен

#6 01/11/2013 13:21:13

Tania
потребител
Регистриран: 20/10/2013
Мнения: 3

Отговор: Български майки в Люксембург

Здравейте мили мами, 
Отскоро съм в Люксембург и на мен също много ми липсват социални кантакти. Моите деца са вече големи, а аз съм една млада по сърце баба, която няма приятели тук:) Имам богат опит при отглеждането на деца, както професионален така и личен, който споделям само при поискване:)

Изключен

#7 03/01/2014 13:54:31

mari
потребител
Регистриран: 03/01/2014
Мнения: 1

Отговор: Български майки в Люксембург

Здравейте,

Предстои ми да се преместя в Люксембург след няколко месеца с цялото семейство (най-вероятно съпругът ми ще ни последва малко по-късно). Имам 2 деца- на 5г и на 6м. Въпросите, които ме притесняват са най-вече свързани с тях, тъй като аз ще работя. Казаха ми, че е по-добре да се ориентирам в яслите и училищата преди да почна да търся квартира, за да намалим разстоянията. Предполагам, че трябва още сега да кандидаствам поне в училище за сина ми. Чудя се дали може да почне в европейското училище по всяко време на годината или само през септември, дали има някакви езикови изисквания към децата, кое от двете училища е по-удачно, има ли и ясла наблизо и т.н. Бих се радвала да получа съвет, личен опит или насока къде мога да намеря повече информация.
Благодаря предварително!

Изключен

#8 27/10/2014 21:42:34

MShopova
потребител
Регистриран: 27/10/2014
Мнения: 1

Отговор: Български майки в Люксембург

Zdraveite, giveia v Luxembourg sus semeistvoto si (mugut mi i 9 mesechnata mi dushteria) ot April mesez tazi godina. Shte se radvam da se zapoznaia sus drugi bulgarski maiki v Luxembourg! Molia pishete mi ako iskate da organisirame sreshta na kafe. smile

Изключен

#9 21/05/2015 09:24:18

perfectina
потребител
Регистриран: 21/05/2015
Мнения: 1

Отговор: Български майки в Люксембург

Здравейте,
В момента обмислям предложение за работа в Люксембург. И преди съм работила в Люксембург и харесвам мястото. Разликата този път е, че вече съм семейна и имам 5-год. дъщеричка. Всъщност тя е единствената ми грижа и ме възпира да приема предложението. Много се притеснявам как ще се справи в чуждоезична среда. Тя е много общителна, непрекъснато търси контакт с деца, но не е от "отраканите" деца, които успяват да направят приятелство с всяко дете, да завържат интересна тема за разговор с ново дете и т.н. И ако към това се добави стресът от чуждия език и това, че никой не иска да си играе с нея защото не я разбират и тя не ги разбира... Не знам. Не искам моите амбиции да се отразят зле на развитието и самочувствието й. Опитах се да намеря детска градина с български, но не успях. Виждам, че в ЕЕ няма български клас. Много ме зарадва поста на Vilioneto: български педагог в яслата на Парламента е прекрасно!!! Уви, ние сме в друга възрастова група. Иначе Vilioneto щеше да е моето спасение smile
Ако някой иска да сподели нещо или да ми даде съвет, моля! Ще ви бъда много благодарна за всякакви коментари.
Поздрави,
Тони

Изключен

#10 27/02/2016 13:07:56

rossialessa
потребител
Регистриран: 27/02/2016
Мнения: 1

Отговор: Български майки в Люксембург

Zdraveite,
jiveia v Luxemburg ot godina i polovina. Imam dasteria na 13 godini. Omazena sam tuk. Niamam poznanstva i mnogo bih se radvala da imam vazmoznost da se zapoznaia s drugi bg mami, za da mozem da si pobabrim za vsichko onova, koeto ni valnuva smile

Изключен

Board footer

Powered by FluxBB